Informasjonskampanjer om forsikringsplikt på elsparkesykler

Publisert

Bilde av reklameskilt. Foto.

Det pågår nå en storstilt kampanje rettet mot eiere av elsparkesykler. Hensikten er å opplyse om lovpålagt ansvarsforsikring, slik at flere skaffer seg den nødvendige forsikringen.

Bare 90 000 har forsikret elsparkesykkelen sin, men det finnes trolig rundt en halv million privateide elsparkesykler i Norge.  

Hele våren kommer det til å være mye informasjon i aviser, på busser, utendørsplakater og i sosiale medier i regi av Trafikkforsikringsforeningen, for å få eiere av elsparkesykler til å skaffe seg den nødvendige forsikringen.  

Trafikkforsikringsforeningen har registrert 97 saker der uforsikrede elsparkesykler er involvert i trafikkulykker, samt flere branner som har startet i elsparkesykler.  

De som forårsaker skade på personer, eller andres eiendom risikerer i henhold til loven erstatningskrav for alle skadene de har forårsaket. 

 Brann kan oppstå i elsparkesykler 

Branner som oppstår i elsparkesykler kan føre til livsfarlige storbranner. Trafikkforsikringsforeningen legger stor vekt på å advare mot brann og samarbeider tett med Brannvernforeningen. 

– Det er viktig for oss å advare mot brann og spre brannforebyggende informasjon, sier juridisk fagsjef i Trafikkforsikringsforeningen, Rebecca Bruun.  

 Konsekvensene kan bli enorme dersom en elsparkesykkel tar fyr, både økonomisk og helsemessig. Eksempelvis er røyken svært giftig og omdannes til syre dersom den pustes inn eller kommer i kontakt med slimhinner 

 Sjekk ladevettreglene hos Brannvernforeningen